מהו הידרולוג וכיצד תוכל להיות כזה?

מהו הידרולוג וכיצד תוכל להיות כזה?

כדור הארץ הוא ללא ספק כוכב לכת כחול. בנוסף למים המצויים באוקיינוסים, בנהרות ובאגמים, משאבי המים של הפלנטה שלנו מורכבים מאדי מים, קרחונים, לחות קרקע, מאגרי מים תת-קרקעיים ויצורים חיים. ברור למים הם משמעותיים הן עבור כדור הארץ והן עבור כל החיים הקיימים בו.

הידרולוגיה היא חקר המים ותכונותיהם, תפוצתם ותנועתם, כמו גם הקשר של משאבי המים עם שאר הסביבה. אז מה זה הידרולוג? הידרולוגים חוקרים את הנושאים הקשורים למים ומנהלים את משאבי המים של החברות.

אם יש לך תשוקה למדע הסביבה ולתהליך ביצוע מחקר, אולי תשקול להיות הידרולוג. התחל בצלילה עמוקה לתוך תיאור התפקיד של ההידרולוגיה שמופיע בהמשך, ולאחר מכן חקור אפשרויות לתואר במדעי הסביבה.

מהו הידרולוג?

הידרולוג הוא מדען שחוקר מים ותנועתם סביב כדור הארץ. הידרולוגים גם חוקרים כיצד מים משפיעים על סביבתם ואיך גורמים סביבתיים משפיעים על כמות ואיכות המים הזמינים. מושג מכריע אחד בהידרולוגיה הוא המחזור ההידרולוגי.

המחזור ההידרולוגי, המכונה גם מחזור המים, מתרחש ברציפות בכל רחבי כדור הארץ. זה מתחיל כשהמים מתאדים ונעים כאדי מים לאטמוספירה. לאחר מכן, המים נופלים בחזרה אל פני כדור הארץ אל האוקיינוסים והמוני היבשה.

לאחר חזרה על כדור הארץ, המים עלולים להיות קפואים לתוך קרחונים או להיתפס על ידי אוקיינוסים ונהרות. הוא עלול להיספג באדמה, שם הוא יכול לעשות את דרכו למאגרי מי תהום או להישאב על ידי שורשי הצמחים. פעילות אנושית – החל מהפעלת מפעל ייצור ועד השקיה של גינה ביתית – משפיעה על המחזור ההידרולוגי, כמו גם על זמינות משאבי המים ואיכותם.

לדוגמה, שקול מפעל ייצור שמשתמש במים כדי לקרר את המכונות שלו ולמנוע התחממות יתר. לאחר השימוש במים, הם עלולים להישפך לנהר או לאגם הסמוכים. איכות המים המוזרמים תיפגע, גם אם הם יטופלו קודם.

תפקידו של הידרולוג לקבוע כיצד לנהל בצורה הטובה ביותר את משאבי המים ולבחון כיצד פעילויות אנושיות משפיעות עליהם. הידרולוגים הם בעיקר פותרי בעיות. הם עשויים לעבוד על מגוון רחב של נושאים, כגון:

 • זיהוי משאבי מים עבור ערים או מתקנים בודדים
 • שליטה במי שיטפונות מנהר
 • ניקוי הזיהום באזור ביצות חוף
 • זיהוי אתרים אידיאליים לסילוק פסולת מסוכנת שבהם הפסולת לא תשפיע על אספקת המים
 • ניטור אקוויפרים של מי תהום
 • מים הם בין המשאבים החשובים ביותר על הפלנטה שלנו. בלעדיו החיים לא היו קיימים. הידרולוגים הם דיילים של משאב טבע חיוני זה.

תיאור תפקיד בהידרולוגיה

בתחום ההידרולוגיה קיימות אפשרויות התמחות. הידרולוגים נוטים להתמחות במרכיב של המחזור ההידרולוגי או במקור מים מסוים. לדוגמה, כמה הידרולוגים מתמחים באידוי מים ובמסעם לאטמוספירה.

ההתמחויות הנפוצות ביותר בהידרולוגיה הן כדלקמן:

 • הידרולוגים של מים עיליים: אנשי מקצוע אלה חוקרים גופי מים מעל פני הקרקע, כולל אגמים, נהרות וחבילות שלג. הם עשויים להתמקד בעבודה כמו תחזיות שיטפונות ותוכניות לניהול שיטפונות, או שהם עשויים לחזות מפלסי מים עתידיים.
 • הידרולוגים של מי תהום: הידרולוגים אלה מתמחים במים שנמצאים מתחת לפני כדור הארץ. הם עשויים להתמקד בניקוי מאגרי מי תהום מזוהמים, זיהוי מיקומים אידיאליים לבארות, זיהוי מיקומים לסילוק פסולת מסוכנת, או חיזוי של אספקת המים העתידית.

תיאור התפקיד היומי הטיפוסי של הידרולוג ישתנה בהתאם להתמחות שלו, למעסיק ולפרויקטים הנוכחיים שלו. עם זאת, באופן כללי, הידרולוג יכול לבצע כל אחת מהמשימות הבאות:

 1. צאו לשטח כדי לאסוף דגימות מים וקרקע לצורך ניתוח, ולהשתמש בציוד ניטור למדידת תכונות של גופי מים, כמו נפח של נהר.
 2. נתח דגימות שנאספו עבור בעיות, כגון מזהמים
 3. להעריך נתונים על השפעות של זיהום, בצורת, שחיקה ונושאים דומים
 4. השתמש במודלים ממוחשבים כדי לחזות אירועים, כגון בצורת, שיטפונות, זמינות אספקת מים ונדירת זיהום
 5. הערכת ההשפעות הסביבתיות של פרויקטים שונים, החל מתחנות כוח הידרואלקטריות ועד מתקני טיפול בשפכים
 6. הכן תרשימים, גרפים ודוחות כתובים של ממצאיהם, והצג את ממצאיהם ללקוחות או לבעלי עניין אחרים

עבודת הידרולוג דורשת עבודה עצמאית ומשתפת כאחד. הידרולוגים מתאמים לעתים קרובות את עבודתם עם טכנאי מדעי הסביבה, ביולוגים, מהנדסים, מדענים אחרים ופקידי ציבור. לדוגמה, הידרולוג עשוי ליצור קשר עם נבחר ציבור כדי לדון בתוכניות ניהול מים עבור עיר, או שההידרולוג עשוי לעבוד עם ביולוג כדי להעריך את ההשפעות של זיהום מים על חיות הבר המקומיות.

היכן עובד הידרולוג?

הידרולוגים מחלקים את זמנם בין המשרד לשטח. בזמן איסוף דגימות בשטח ועבודה עם ציוד ניטור, ייתכן שהידרולוגים יצטרכו לגשת לאזורים שקשה להגיע אליהם ולשטח קשה. במשרד, הידרולוגים מבלים זמן רב בניתוח הנתונים שאספו.

המעסיק הגדול ביותר של הידרולוגים הוא הממשלה הפדרלית. הידרולוגים אחרים עובדים עבור רשויות מדינה או מקומיות. אחרים עובדים עבור חברות הנדסה וארגונים דומים, ויש כמה הזדמנויות לאנשי מקצוע בתחום ההידרולוגיה במכונים להשכלה גבוהה, שם הם עשויים ללמד ולערוך מחקר.

לבסוף, למדענים מוסמכים יש הזדמנויות להחזיר לקהילות. הם עשויים לעשות זאת על ידי עבודה עבור ארגונים ללא מטרות רווח המתמקדים בנושאי צדק סביבתי או על ידי התנדבות עבור ארגונים אלה.

לדוגמה, שקול את סיפורה של וונדי רוברטסון, הידרוגיאולוגית ופרופסור באוניברסיטת מרכז מישיגן. לאחר שלימד שני סמסטרים במהלך שנת הלימודים, רוברטסון נוסע בכל קיץ לאפריקה שמדרום לסהרה כדי לבנות פרויקטי מים ברי קיימא עבור כפריים שאחרת לא תהיה להם גישה קלה למים נקיים. זוהי רק דרך אחת שבה יכולים מדענים המתמחים בהידרולוגיה. לעזור להפוך את העולם למקום טוב יותר.

מיומנויות ומאפיינים חיוניים לאנשי מקצוע בתחום הידרולוגיה

ההשכלה הפורמלית וההכשרה שלך בעבודה יכשירו אותך לביצוע תפקידיו של הידרולוג מקצועי. לאורך הדרך, אתה יכול לעבוד באופן פעיל על טיפוח הכישורים והמאפיינים הבאים:

 • מיומנויות תקשורת מילולית וכתובה
 • כישורי חשיבה ביקורתית
 • חשיבה אנליטית
 • כישורים בין אישיים

סיבולת פיזית חשובה גם להידרולוגים, מכיוון שחלקם עשויים להזדקק לטייל לאזורים מרוחקים על פני שטח קשה כדי להקים ציוד ניטור ולאסוף דגימות.

איך להיות הידרולוג

עכשיו כשאתה יודע את התשובה לשאלה, "מהו הידרולוג?" אולי תשקול להיכנס לשדה זה. המים של הפלנטה חיוניים לכל החיים; אם החלטת שאתה רוצה להקדיש את הקריירה שלך להגנה על המשאב היקר הזה, אתה יכול להתחיל כבר עכשיו. אם אתה עדיין בתיכון, זה הזמן לבקר את היועץ שלך כדי לדון בעומס הקורס שלך.

הירשם לכמה שיותר שיעורי מדעי כדור הארץ, כימיה, ביולוגיה ופיזיקה. שיעורי מדעי המחשב ותקשורת חשובים גם עבור הידרולוגים שאפתנים. בנוסף, חפש פעילויות רלוונטיות מחוץ ללימודים, כגון מועדון מדע או דיבור בפני קהל.

אם יש לך הזדמנות להשתתף ביריד מדע, שקול לערוך פרויקט הקשור למים. סטודנטים המתגוררים ליד אוניברסיטאות או מכללות יכולים לחפש חוויות קיץ או קייטנות הקשורות לבית הספר.

חוויות התמחות בכל תחום מדעי יעזרו גם למדענים שואפים. אתה יכול לחפש התמחות בקרבת מקום בלוח הדרושים של אתר איגוד משאבי המים האמריקאי.

כשמגיע הזמן להגיש מועמדות למכללות, חפש תוכנית קפדנית למדעי הסביבה. תואר ראשון יספיק כדי להכניס כף רגלך לדלת בתחום זה. עם זאת, עליך לתכנן לזכות גם בתואר שני, וייתכן שתסיים מאוחר יותר תואר דוקטור כדי לשפר עוד יותר את הזדמנויות הקריירה שלך.

קבלת תואר במדעי הסביבה

תוכניות לתואר ראשון בהידרולוגיה הן מעטות ורחקות. במקום זאת, הידרולוגים שאפתנים יכולים לקבל תואר במדעי הסביבה. תכנית לימודים זו מתמקדת בנושאי בריאות סביבתיים ותיקונם.

תכנית הלימודים תשתנה מבית ספר אחד למשנהו. עם זאת, באופן כללי, סטודנטים למדעי הסביבה בדרך כלל לומדים את הנושאים הבאים:

 • העקרונות והיישומים של המיקרוביולוגיה
 • חקר צמחים ובעלי חיים, וכיצד הם מתקשרים בסביבתם
 • חוקי הגנת הסביבה בנושאים כמו איכות מים ואוויר, חומרים מסוכנים וניהול חופים
 • גיאולוגיה סביבתית, כולל תהליכים גיאולוגיים קטסטרופליים, זיהום ומשאבים פלנטריים
 • תיקון של סביבות מזוהמות
 • נהלי ניהול סביבתי וקיימות

לסטודנטים עשויה להיות הזדמנות להשלים פרויקט אבן יסוד במהלך השנה האחרונה שלהם. זהו שיאו של הידע שלהם במדעי הסביבה. הידרולוגים שאפתנים צריכים לבחור נושא הנוגע למשאבי מים.

במהלך הלימודים, לסטודנטים לתואר ראשון יש בדרך כלל הזדמנויות לקחת שיעורי בחירה. על התלמידים לשקול לקחת קורסים באוריינות מחשב, חוק סביבתי/מדיניות ממשלתית, מדעי החיים, מתמטיקה או מדעי כדור הארץ כדי לחזק את תכנית הליבה שלהם. שיעור תקשורת יהיה גם רעיון טוב, שכן מדעני הידרולוגיה חייבים להיות מסוגלים לתקשר את הממצאים שלהם במדויק, ומדי פעם הם עשויים להיקרא להציג מצגות.

בחינת אפשרויות לתואר שני

קיימות משרות התחלתיות בתחום זה זמינות לבוגרים בעלי תואר ראשון במדעי הסביבה. עם זאת, הידרולוגים רבים מרוויחים תואר שני לפני תחילת העבודה בתחום.

זה אידיאלי לבחור תוכנית לתואר שני הספציפית להידרולוגיה. לחלופין, סטודנטים עשויים לחפש תוכנית במדעי הגיאוגרפיה או מדעי הסביבה עם ריכוז בהידרולוגיה.

עם תואר שני, הבוגרים מוכשרים לעסוק בתפקידים כמדעני הידרולוגיה. לאחר שצברו לפחות כמה שנים של ניסיון תעסוקתי רלוונטי, אנשי מקצוע עשויים להחליט לחזור לבית הספר כדי לזכות בתואר הדוקטור שלהם. תואר סופני זה הוא בדרך כלל דרישה לאנשים שמתכוונים לעבור לפקולטה או לתפקיד מחקר מתקדם באוניברסיטה.

קבלת רישיון ו/או הסמכה

בהתאם לדרישות המדינה שבה אתה מתכנן לעבוד, ייתכן שיהיה עליך להרוויח רישיון. תצטרך לבדוק עם מועצת הרישוי של המדינה שלך כדי לקבוע את דרישות הזכאות. בדרך כלל, הידרולוגים שצריכים לקבל רישיון חייבים להפגין אישורים אקדמיים וניסיון תעסוקתי ספציפיים, ובדרך כלל הם חייבים לעבור בחינת רישוי.

אין חובה שההידרולוגים יהיו מוסמכים, אם כי מעסיקים מסוימים עשויים להעדיף זאת. קבלת הסמכה מרצון יכולה לפתוח את הדלתות להזדמנויות ברמה גבוהה יותר עבור הידרולוגים.

המכון האמריקני להידרולוגיה (AIH) הוא הגוף המאשר בארה"ב. כדי לקבל הסמכה כהידרולוגית, תצטרך לעבור בחינה בת שני חלקים. עליך גם לעמוד באחד מקריטריוני הזכאות הבאים:

 • בעל תואר ראשון וחמש שנות ניסיון תעסוקתי רלוונטי
 • בעל תואר שני וארבע שנות ניסיון תעסוקתי רלוונטי
 • בעל תואר דוקטור ושלוש שנות ניסיון בעבודה רלוונטי

האם יש ביקוש להידרולוגים?

כן, הביקוש נובע בעיקר מהשינויים הסביבתיים הנגרמים על ידי שינויי האקלים העולמיים, המאיים על משאבי המים ומגדילים את הסיכון לבצורות וגם לשיטפונות. דרושים הידרולוגים כדי לפתח תוכניות ניהול מים מבוססות ראיות במאמץ להקל על השפעות שינויי האקלים.

גורם נוסף שמזין את הביקוש להידרולוגים הוא גידול האוכלוסייה. ככל שהאוכלוסייה מטפסת, כך גם הפעילות האנושית עולה. זה תורם לצורך גדול יותר במשאבים שנאספו באמצעות שבירה הידראולית, בנייה וכרייה. בתורם, כל הפעילויות הללו משפיעות לרעה על מחזור המים הטבעי ועל זמינות המים הנקיים.

בנוסף, גידול האוכלוסייה תורם להתרחבות אנושית למקומות שלא היו מיושבים בעבר בבני אדם. זה יכול ליצור מחסור במים ולהגביר את הסיכון לפגיעה בשטפונות. כל הגורמים הללו ביחד תורמים לביקוש הגובר להידרולוגים מיומנים ולתוכניות חכמות לניהול מים.