10 סיבות מדוע שפות חשובות

10 סיבות מדוע שפות חשובות

מהי "שפה" בדיוק? מומחים מגדירים אותה כמערכת של סמלים מדוברים, כתובים וחתומים שבני אדם משתמשים בהם כדי לתקשר. יש כ-6,500 שפות בעולם. חלקם דומים יותר מאחרים, אבל כל אחד מהם הוא השתקפות של אבולוציה תרבותית. למה שפות חשובות? להלן עשר סיבות:

1. שפה היא השיטה העיקרית לתקשורת אנושית

בעוד למינים אחרים יש דרכים לתקשר זה עם זה, בני האדם הם ייחודיים במידת השליטה שלנו בשפה. כמו מינים אחרים, יש לנו שפת גוף, אבל שפה – בין אם היא מדוברת, כתובה או חתומה – היא השיטה היעילה ביותר לתקשורת בין אנשים. היא מאפשרת לנו לבטא את הרגשות, המחשבות, הרצונות שלנו ועוד. ללא היכולת לתקשר, לא היה לנו את העולם שיש לנו היום.

2. השפה מקיפה את טווח האנושות

המספר העצום של השפות מוכיח שבעוד שהשפה עצמה היא אוניברסלית בקרב בני אדם, יש גם הרבה גיוון. כל דבר, מהמבנה לדקדוק ועד להטיה של שפות שונות מראה כיצד השפה מתפתחת ומשתנה בתוך הקשרים מסוימים. בלשנים נכנסים לתחומם כדי לא רק ללמוד על השפה, אלא על האנושות.

3. שפה ותרבות קשורות קשר הדוק

זה יכול להיות מסובך לקבוע מהי "תרבות" בדיוק. אנתרופולוגים מגדירים את זה כאוסף משתנה לעתים קרובות של אמונות, ערכים, התנהגויות וכללים שקבוצת אנשים חולקת. שפה היא חלק חיוני מהתרבות מכיוון שאנשים משתמשים בה כדי לתקשר היבטים של תרבות (כמו כללים וערכים). אנשים מתוודעים לתרבות שלהם דרך השפה, אותה הם לומדים בגיל צעיר.

4. ניתן להשתמש בשפה בנשק

בגלל הקשר ההדוק של השפה לתרבות, יש היסטוריה ארוכה של קבוצות מסוימות השולטות בשפה של קבוצות אחרות. השליטה בשפה הופכת לדרך להרוס תרבות. קח לדוגמה את קנדה. במאה ה-19 החלה ממשלת קנדה לאלץ צעירים ילידים להתבולל. דרך בתי ספר מגורים, צעירים למדו אנגלית. הם נענשו באכזריות אם דיברו בשפות שלהם. זה היה משמעותי מכיוון שקבוצות ילידים רבות היו תלויות בהיסטוריה שבעל פה. איבוד השפה גם ניתק את הקשר בין הדור הצעיר לדור המבוגר. הרס זה של התרבות באמצעות השפה התרחש במדינות רבות אחרות.

5. שפה יכולה לחשוף הבדלים משמעותיים באנשים

אם אי פעם נקלעת למחלוקת פוליטית עם מישהו, תדע שלפעמים זה יכול להרגיש כאילו אתה מדבר בשפות שונות. באוניברסיטת קנט, חוקרים ערכו כמה מחקרים בין-תרבותיים כדי לבחון דקדוק באנגלית, ערבית ופולנית. לאחר ניתוח דפוסי שפה, הם גילו שנשיאים שמרנים נטו להשתמש ביותר שמות עצם מאשר פוליטיקאים לא שמרניים. למה זה משנה? זה ההבדל בין לומר ש"מרי כותבת" לעומת "מרי היא סופרת". עם ההצהרה האחרונה, אנו מצהירים על כל זהותה של מרי. זה מי שהיא ולא מה שהיא עושה. החוקרים אמרו שהשימוש בשמות עצם מעיד על צורך ביציבות ובמסורת, המוערכים יותר על ידי השמרנים.

6. לימוד שפה אחרת יכול להפוך אותך לחכם יותר

דיברנו קצת על החשיבות הכללית של השפה, אבל לימוד שפות נוספות משפיע גם על החיים שלך. מחקרים מראים שלתלמידים שיודעים יותר משפה אחת יש כישורי פתרון בעיות טובים יותר, יצירתיות וחשיבה ביקורתית טובה יותר. במחקרים על ילדים דו לשוניים, חוקרים גילו שילדים שדיברו שפה שנייה בבית הצליחו טוב יותר במבחנים קוגניטיביים מאשר משקי בית עם שפה אחת בלבד.

7. ידיעת יותר משפה אחת פותחת הזדמנויות עבודה

ידיעת יותר משפה אחת היא יתרון משמעותי בקריירות רבות. זה נכון במיוחד אם אתה עובד בתחומים מסוימים כמו זכויות אדם, עסקים או כספים, אבל אתה יכול גם להתפרנס כמתרגם או מורה דרך. ידיעת שפות מרובות פותחת גם הזדמנויות לעבודה בינלאומית. אם אתה מקווה להתקדם בקריירה שלך ומחפש יתרון, לימוד שפה אחרת יכול לעשות את העבודה.

8. לימוד שפה אחרת טוב לבריאות המוח

ישנה אמונה נפוצה שילדים טובים יותר באופן טבעי בלימוד שפה שנייה, אבל זה לא נכון. לילדים יש יתרונות מסוימים, אבל זה לא בהכרח "קל" יותר עבורם. חלק מהמחקרים אף מראים שמבוגרים טובים יותר בלימוד שפה שנייה. אלו חדשות טובות בגלל השפעת הדו-לשוניות על המוח. ככל שאתה מתבגר, מחקרים מראים כי ידיעת שפה שנייה מקדמת את בריאות המוח. זה יכול לעזור לקזז חלק מהנזק שמתרחש עם הגיל!

9. לימוד שפות מרובות מחבר אותך לתרבויות אחרות

מכיוון ששפה כל כך קשורה לתרבות, הגיוני שלימוד שפה יחבר אותך לתרבות הזו. אתה לומד הרבה יותר מסתם מילים וביטויים. שפה חדשה מזמינה אותך לטקסים של תרבות, להיסטוריה, לערכים ועוד. היכולת לתקשר עם מישהו בשפתו מטפחת קשר ייחודי ומעודדת אמפתיה.

10. השפה אינה נייטרלית

הסיבה האחרונה לכך ששפות חשובות היא בגלל השפעתן. דיברנו על איך השפה משקפת את אמונותיהם של אנשים (כמו הפוליטיקה שלהם), אבל השפה יכולה גם למשוך אותך לאמונה או להתנהגות. בספרה Cultish, הבלשנית אמנדה מונטל בוחנת קבוצות וכתות שונות – חלקן מרושעות יותר מאחרות – כדי לחשוף עד כמה מילים יכולות להיות חזקות. כל מנהיגי הכת הטובים ביותר הם מאסטרים בשפה. המילים שלהם בונות קהילה, תומכות בערכים של קבוצות וסוגרות שאלות חשובות. כאשר אנשים הופכים לקיצוניות לקבוצות מסוכנות, נקודת הכניסה שלהם היא השפה. חשוב להכיר בשפה מניפולטיבית, בין אם זו השפה הראשונה שלך או שפה שאתה לומד.